Warsztaty platyczne dla rodziców

Jestem nauczycielką Miejskiego Przedszkola nr 13 w Częstochowie.
Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Dla dziecka jego własna twórczość stanowi źródło radości , dobrej zabawy , zaangażowania i podstawową formę uczenia się , oraz zdobywania wiedzy w otaczającej nas rzeczywistości.

To właśnie zadecydowało ,że zorganizowałam na terenie placówki pracownię plastyczną, w której prowadzę Kółko plastyczne dla dzieci z naszego przedszkola.

Kiedy po raz pierwszy postanowiłam zorganizować warsztaty plastyczne dla rodziców z dziećmi , byłam pełna obaw czy ta forma pracy się przyjmie. Z niecierpliwością czekałam , czy zajęci w okresie przedświątecznym rodzice ,znajdą czas na wspólną zabawę z dzieckiem. Przyznam , że byłam mile zaskoczona , widząc jak wielu rodziców zechciało wziąć udział w warsztatach „Razem z dzieckiem robimy ozdoby świąteczne”. Zgromadziłam , wiele materiałów plastycznych oraz małą wystawkę propozycji , w jaki sposób można je wykorzystać do wspólnej zabawy z dzieckiem a jednocześnie stworzenia pięknych ozdób, będących ozdobą naszych mieszkań. Obserwując dzieci , widziałam jak bardzo są szczęśliwe mając okazje bawić się w przedszkolu ze swoimi rodzicami. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Rodzice bez żadnego skrępowania uczestniczyli we wspólnej zabawie z dziećmi. Mieli również okazję do wspólnego poznania się między sobą . dziękując mi za zorganizowanie wspaniałej zabawy , wyrażali chęć częstszych spotkań. Myślę , że te zajęcia są bardzo potrzebne dzieciom i rodzicom, ponieważ dzieci czują się pewniej przy swoich rodzicach , są bardziej spontaniczne, jednocześnie rodzicom dostarczają wiedzy o zachowaniu dziecka na tle grupy współpracującej ze sobą . To doskonała okazja do wspólnej integracji i lepszego poznania się ze sobą. Był to naprawdę mile spędzony czas , podczas którego dzieci i ich rodzice wspólnie pracowali jednocześnie świetnie się bawiąc. Zajęcia te stanowiły dla rodziców pewnego rodzaju odskocznię od codziennych problemów. Nie mogłam zaprzepaścić tak wielkiego zaangażowania i popytu na tego rodzaju zajęcia . Kontynuacją były następne spotkania „Robimy stroik wielkanocny” , „Ozdabiamy przedmioty metodą Decoupage”. Prace plastyczne powstałe podczas warsztatów umieszczałam w korytarzu przedszkolnym , gdzie mogli je zobaczyć wszyscy przychodzący do naszego przedszkola . Wiele z tych prac znalazło się również na naszych wystawach organizowanych w Filii nr 8 Biblioteki Miejskiej w Częstochowie.

Uważam , że forma warsztatów dla rodziców doskonale się sprawdziła:

 • Rodzice chętnie biorą w nich udział
 • Zacieśnia się więź między domem rodzinnym a przedszkolem
 • Widzą i doceniają pracę nauczycielek przedszkola
 • Chętniej współuczestniczą w jego życiu
 • Poprzez warsztaty uczą się , jak spędzić czas ze swoim dzieckiem , poznają sposoby zorganizowania dzieciom czasu ta , by się nie nudziły
 • Stanowią doskonała promocje placówki

Mam nadzieje , że ta forma współpracy z rodzicami na dobre zagości w naszym przedszkolu i będzie kontynuowana w następnych latach.

Następna sprawa , którą chciałabym się podzielić dotyczy organizowanych przeze mnie konkursów plastycznych przedszkolnych i między przedszkolnych . Prowadząc kółko plastyczne systematycznie przygotowuje dzieci do konkursów plastycznych organizowanych w przedszkolu oraz przez ośrodki kultury na terenie miasta lub inne placówki edukacyjne , stymulując ich aktywność twórczą.
Efekty mojej pracy są widoczne :

  • Zdobywanie przez dzieci nagród i wyróżnień
  • Promowanie talentów przedszkolaków
  • Prezentacja placówki w szerszym środowisku

Sama organizowała konkursy plastyczne przedszkolne i między przedszkolne. Opracowywałam do każdego z nich regulamin , rozsyłałam ogłoszenia , brałam udział w wyłanianiu zwycięzców , pozyskiwałam środki finansowe na zakup nagród. Opracowując regulamin dużą wagę przywiązywałam do sposobu nagradzania prac. Przygotowując prace na konkursy organizowane przez inne placówki często okazywało się , że z dostarczonych prac tylko jednostki otrzymywały nagrodę bądź wyróżnienie. Widziałam , jak bardzo były zawiedzione dzieci , których prace nie znalazły uznania. Dzieci te często przy okazji następnego konkursu nie chciały brać w nim udziału ( „ i tak nie wygram –to były ich słowa” ) . Dlatego zaczęłam organizować dużo przedszkolnych konkursów. Każde dziecko , które wzięło w nim udział było nagrodzone bądź drobnym upominkiem lub dyplomem za udział. Warunek był tylko jeden, praca miała być wykonana samodzielnie. Fakt , że dziecko wzięło w konkursie dobrowolny udział , poświęciło czas na wykonanie pracy i na pewno każde z nich starało się jak potrafiło najlepiej był dla mnie bardzo ważny. Poprzez taki drobny gest , dzieci poczuły się docenione i zauważone . Ilość dzieci przystępujących do konkursów zwiększała się z każdym nowo ogłoszonym zadaniem. Dzieci uwierzyły w siebie i wcale nie były zazdrosne ani smutne o tych , których prace były ocenione wyżej. Najważniejszy był fakt , że ich praca też została zauważona i doceniona . ten sposób oceniania zyskał tez aprobatę wśród dzieci z innych przedszkoli biorących udział w konkursach między przedszkolnych , które organizowałam. Przygotowując konkurs zawsze znajdowałam osoby (rodzice, znajomi) chętne pomóc mi finansowo w zakupie nagród. Dyplomy i podziękowania przygotowuję sama , wykorzystując komputer i drukarkę . Polecam wszystkim organizującym konkursy dla dzieci , by doceniali wkład pracy jaką każde z dzieci włożyło w wykonanie swojej pracy. Nawet my dorośli , lubimy by nasza praca była zauważona i doceniona. Myślę , że każde z tych dzieci w przyszłości nie będzie miało oporów stanąć do konkursów organizowanych w szkole itd. Nauczone zdrowej rywalizacji , wierząc w swoje możliwości będą podejmować zadania jakie przed nimi postawi dalsze życie .

—————–

Jeżeli interesujesz się tą tematyką zapraszamy do dołączenia do naszej grupy: Edukacja plastyczna dzieciDodaj komentarz