Urodzinowe dylematy

Przyjęcie ( własne i kolegów) to dla dziecka bardzo ważna sprawa i nie zawsze prosta dla nas, rodziców ale i dla dzieci.
Kiedyś na urodziny zapraszało się babcię z dziadkiem, dzieci z rodziny i ewentualnie koleżankę czy kolegę z podwórka. Dziś przedszkolaki obchodzą urodziny jak ich rówieśnicy z amerykańskich filmów: są wydrukowane kolorowe zaproszenia, baloniki i czapeczki z papieru, malowanie buzi, czasem nawet klaun i inne słono opłacone przez rodziców atrakcje. Dziecko najchętniej zaprosiłoby na swoje urodziny całą grupę, ale niestety nie możemy spełnić jego prośby i tu zaczynają się schody. Pozwalamy dziecku wybrać tylko kilka osób z grupy a ono nie zawsze wie kogo. Owszem mają swoje sympatie i tu jest prosty wybór, ale to są dwie, trzy osoby , a my mu pozwalamy wybrać np. 8 – 10 dzieci. Dalszy wybór to są dzieci z którymi siedzą przy stoliku czy częściej się bawią niż innymi. I tu pozwalacie Państwo dziecku decydować. Gorzej jest jeśli Państwo podpowiadacie mówiąc wprost dlaczego tego dziecka nie a z kolei to można. Wierzcie mi że Wasze dziecko przychodząc do grupy z zaproszeniami otwarcie mówi dziecku nie zaproszonemu dlaczego ono nie zostało zaproszone i nie zawsze jest to miłe dla dziecka. Zauważyłam, że w naszej grupie zaproszenie na urodziny stało się w pewnym stopniu kartą przetargową. Podczas wspólnej zabawy gdy jedno chce zabawkę drugiego a ono nie chce oddać to mówi ” nie zaproszę cię na moje urodziny do magicznej krainy” i wtedy jak za dotknięciem czarodziejskie różdżki upragniona zabawka jest już w jego rękach.
Co zrobić jeśli nasze dziecko nie dostało zaproszenia na urodziny kolegi. Jest rozżalone, jak mu pomóc?
– przede wszystkim dać się dziecku wygadać ,
– pocieszając go wytłumacz, że nie da się zaprosić wszystkich do małego mieszkania czy niewielkiej sali zabaw,
– staraj się poprawić mu humor , np.zabierz go w jakieś fajne miejsce.

I jeszcze jedna prośba związana z urodzinami.

– Jeśli dziecko nie zaprasza na urodziny wszystkich kolegów z grupy, wręczajcie zaproszenia dyskretnie, aby pozostałym maluchom nie było przykro.
opracowała M .Cichoń na podst. artykułu ” Urodzinowe dylematy” oraz własnych obserwacji.Dodaj komentarz