Scenariusz imprezy z okazji Pierwszego Dnia Wiosny

przebisniegiCele główne:

  • rozbudzanie zainteresowań przyrodą;
  • uświadomienie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną;
  • zapoznanie z tradycją żegnania zimy i witania wiosny;
  • kształtowanie zasad współpracy w grupie;
  • kształtowanie pozytywnej motywacji do zabaw ruchowych;
  • wyrażanie muzyki ruchem;
  • integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnej zabawie;

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • wymienia wybrane oznaki wiosny;
  • rozwiązuje zagadki słowne, dźwiękowe i ruchowe;
  • porusza się rytmicznie przy muzyce poważnej – ilustruje ją ruchem;
  • uczestniczy w zabawach ruchowych;
  • współtworzy radosną atmosferę i integruje się z dziećmi ze starszej grupy przedszkolnej;

Środki dydaktyczne:

zagadki, kwiaty z bibuły, lina, bibuła kolorowa pocięta na paski i prostokąty, klej, pędzle, duże szablony do wyklejania na szarym papierze, płyty CD z nagranymi utworami (Walc Kwiatów z „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego, piosenki – Wiosna tuż, tuż; Bocian i żaby; Cześć, daj mi rękę;), odtwarzacz CD;

PRZEBIEG IMPREZY

  1. Zabawa integracyjna Cześć, daj mi rękę;
  2. Opowiadanie „NASIONKO” . Zabawa dramowa
Kwiatuszek – niemowlaczek mieszkał sobie w malutkim swoim domku – nasionku. Dzieci leżą na podłodze, zwijają się jak najmocniej w kłębek;

 

Było tam ciasno i ciemno, a mały kwiatuszek był sam i było mu bardzo smutno. Dzieci cichutko leżą, zamykają oczy;
Pewnego dnia zrobiło mu się bardzo niewygodnie, i  za ciasno. Dzieci zaczynają się wiercić;
Nagle nasionko w którym mieszkał pękło i kwiatuszek zaczął się rozwijać. Dzieci powoli się prostują;
Stawał się coraz większy – urósł  mu korzonek, którym trzymał się w ziemi. Dzieci kucają;
Rósł i rósł, aż wreszcie wyrosły mu liście, a na końcu rozwinął się piękny kwiat. Dzieci prostują się i wyciągają ręce do góry;
Kwiatuszek rozejrzał się dookoła i zobaczył, że nie jest sam, na łące było dużo kwiatów. Dzieci rozglądają się wokół siebie;
Kwiat bardzo się ucieszył, że ma tylu kolegów i serdecznie się z nimi przywitał. Dzieci witają się ze sobą;

 

  1. Zabawa muzyczno – ruchowa – taniec z kolorowymi paskami bibuły do utworu Piotra Czajkowskiego Walc Kwiatów z „Dziadka do orzechów”

 

Dzieci poruszają się zgodnie z rytmem utworu rysując wzory (np.: koła, fale) paskami bibuły – swobodna ekspresja ruchowa dzieci.

 

  1. Zmagania wiosny i zimy – przeciąganie liny

Prowadząca wybiera dwie grupy dzieci:

I grupa to wiosna,

II grupa to zima.

Dzieci na umówiony sygnał przeciągają linę.

 

  1. Rozwiązywanie zagadek wiosennych

 

  1. Zabawa ruchowa „Stonoga”

 

  1. Zagadki słuchowo – ruchowe

Dzieci podzielone na sześć zespołów. Każdy zespół przygotowuje zagadkę dla pozostałych.

I – naśladuje głos bociana

II – pokazuje jak fruwają ptaki

III – naśladuje głos żaby

IV – naśladuje skoki żaby

V – naśladuje głos kukułki

VI – naśladuje chód bociana

 

 

  1. Zabawa przy piosence „Bocian i żaby”

Na środku jedno dziecko, które zamienia się w bociana. Pozostałe dzieci to żabki. Zadaniem bociana jest złapanie jak największej ilości żabek.

 

Dzieci śpiewają piosenkę, w odpowiednim momencie bocian łapie żabki. Spośród złapanych wybieramy nowego bociana.

 

  1. Konkurs „Kolorowe pączki”

Dzieci podzielone na 6 grup. Zadanie polega na wykonaniu w grupach jak największej ilości kolorowych kulek z bibuły. Wygrywa grupa, która wykona najwięcej kulek (przez około 4 – 5 minut). Zwycięzców nagradzamy brawami.

 

  1. Zabawa muzyczno – ruchowa „Jawor, jawor”

 

  1. Zabawa PRAWDA – FAŁSZ

Nauczyciel czyta kilka zdań. Jeśli zdanie będzie prawdziwe dzieci wstają, jeśli będzie fałszywe – kucają.

 

Wiosną niedźwiedzie budzą się ze snu.

Dzisiaj żegnamy wiosnę i witamy zimę.

Pierwsze wiosenne kwiaty to przebiśniegi.

Sikorki odlatują na zimę do ciepłych krajów.

Wiosną przyroda budzi się do życia.

Wiosną jeździmy do lasu zbierać grzyby.

Wiosną często pada śnieg i można jeździć na sankach.

 

 

  1. Zabawa przy piosence „Chodzą mrówy”

 

  1. Praca plastyczna „OZNAKI WIOSNY”

 

   Dzieci w grupach wyklejają dużymi kulkami z bibuły symbole wiosny – bociana, jaskółkę,  krokusy, przebiśniegi, motyla, bazie.

 

  1. Zapoznanie ze zwyczajem żegnania zimy Marzanną.

  Czy wiecie jaka tradycja wiąże się z pożegnaniem zimy i witaniem wiosny?

 

Wiosna to początek nowego życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się  przyrody do życia. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wiosnę – na słońce, ptaki, kwiaty. Dosyć mamy zimy i ciepłych ubrań. Dawniej ludzie wierzyli, że można przyspieszyć nadejście wiosny topiąc słomianą kukłę zwaną Marzanną. Ten zwyczaj przetrwał do dzisiaj.

 

  1. Pokaz Marzanny.

Dzieci oglądają Marzannę.

Gdy nauczycielka ją wyprowadza dzieci wołają:

„Uciekaj zimo

Nie chcemy cię już

Uciekaj zimo

Za rok do nas wróć”.

 

  1. Udział w barwnym korowodzie po wsi.

 

 

Opracowała: Danuta Gnoińska



Dodaj komentarz