Przedszkola Świat - portal społecznościowy dla rodziców i nauczycieli -> Scenariusze zajęć i artykuły

TEMAT: Przygoda z małpką - słuchanie opowiadania S. Szuchowej ilustrowanego obrazami połączone z zabawami z wykorzystaniem elementów metody I. Majchrzak Autor: anna ma.....

22-02-2010 12:52

CELE OGÓLNE:
•Kształtowanie umiejętności samodzielnego układania własnego imienia ;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
* Dziecko uważnie słucha opowiadania i odpowiada na pytania stawiane przez nauczycielkę
* Dziecko potrafi odszukać kopertę z własnym imieniem;
* Dziecko potrafi ułożyć własne imię z rozsypanych liter;
* Dziecko potrafi połączyć literki za pomocą sznureczka; 
* Dziecko zdolne odczyta metodą migawkową serię wprowadzonych wyrazów. ( Martyn)
* Dziecko prezentuje na forum grupy umiejętność przedstawienia się i podania adresu zamieszkania. 

FORMY: - grupowa,
- indywidualna 
- zajęć praktycznych,
- elementy metody I. Majchrzak

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracje do opowiadania ( szpilki), wizytówki – bilety, nuty i pianino, podpisane koperty, karteczki z literkami (dziurki na górze); sznureczki, szarfy do zabawy ruchowej, seria wyrazów do czytania globalnego dla Martyna.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie przybyłych gości piosenką- przy akompaniamencie pianina „ Dzień dobry" .

2. Wizytówki – bilety na pociąg(stopy) z imionami. Dz. odszukują swoje wizytówki – bilety.

3. „Pociągi”- Nauczyciel umieszcza w różnych miejscach sali kartki ze znanymi dzieciom literami. Dzieci ustawione w pociąg jadą śpiewając piosenkę ,, Jedzie pociąg”. Zatrzymują się przy literowej stacyjce (przy którejś literze ), następnie odszukują ,czy mają ją w swojej wizytówce . Te, które mają podaną literę wykonują polecenie nauczycielki( 5 podskoków, 4 przysiady, skaczą jak pajacyki… klaszczą 6 razy pod kolanem))
Na koniec - pociąg zatrzymuje się tworząc półkole do słuchania opowiadania.

3. Słuchanie opowiadania: „ Przygoda z małpką” –słuchanie opowiadania S. Szuchowej  ilustrowanego obrazami.

4. Wypowiedzi dzieci: 
- jak nazywały się dzieci, o których było opowiadanie?
- gdzie wybrały się dzieci w piękny jesienny dzień?
- jak bawiły się dzieci na leśnej polanie?
- co wydarzyło się w drodze powrotnej do domu?
- kto pomógł chłopcu, który zgubił siostrzyczkę?
- dlaczego trzeba znać swoje imię i nazwisko?
- czy dzieci powinny znać swój adres?

5. Zabawa ruchowa” „wiewiórki z dziupli – wiewiórki do dziupli” przy akompaniamencie pianina.

5. Prezentacja – najpierw n-l podaje swoje imię, nazwisko i adres, następnie chętne dz. podają imię nazwisko i adres ( chętne dzieci).

6. .Alinka wymyśliła dla Was zadanie – „spróbujcie ułożyć swoje imię i połączyć litery za pomocą sznureczka”.

7. Nauczycielka pokazuje dzieciom koperty, w których ukryte są literki dla każdego przedszkolaka, nastęnie na przykładzie własnego imienia pokazuje, na czym będzie polegać zadanie – wyciągnięcie z własnej koperty literek, odwzorowanie imienia z koperty – ułożenie w odpowiedniej kolejności literek (dziurki na górze), a następnie „szycie”, czyli połączenie karteczek za pomocą sznurka;

8.Nauczycielka zaprasza po kolei dzieci, aby odnalazły kopertę z własnym imieniem, gdy już każdy odnajdzie, dzieci siadają do stolików i zaczynają „szycie”; każdy, kto ułoży poprawnie dostaje sznureczek i łączy swoje literki;

9. Martyn R. zastaje z nauczycielką na dywanie – odczytuje serię wyrazów i przechodzi do stolika, wykonuje zadanie jak pozostałe dzieci.

Umieszczenie imion dzieci na arkuszu szarego papieru z napisem grupa „motylki” i wyeksponowanie w holu przedszkola.


28-02-2010 17:25
Piękne zajęcie. Na pewno je wykorzystam kiedyś u siebie. dzięki:
23-02-2010 17:53
Super zajęcie Anusia
23-02-2010 17:46
Super zajęcie Anusia
 
Nick:
Email:
Hasło:
Powtórz:
Rodzaj profilu
Przepisz
Polecający:
(opcjonalne)


Konkurs rozstrzygnięty!

31-08-2010 21:53

Konkurs na najzabawniejsze zdjęcie z wakacji został rozstrzygnięty. ... czytaj dalej

Powered by socialo.pl
Copyright www.przedszkola-swiat.pl. All Rights Reserved.